Bandırma Haber – Bandırma Manşet Haberler – Bandırmadan Haberler

Adıyaman’da 85 Milyon Yıllık Deniz Kestanesi Fosili Bulundu

Adıyaman’da 85 Milyon Yıllık Deniz Kestanesi Fosili Bulundu
Muhammed Günaydın
Muhammed Günaydın( muhammedgnn48@gmail.com )
82 Okuma
24 Mayıs 2019 - 17:17

Denize kıyısı olmayan illerimizden Adıyaman’ın Gerger ilçesinde yaşayan bir çoban, ilgisini çeken kayaç parçalarını sosyal medya hesabı üzerinden paylaştı. Yapılan paylaşımlardan biri, bir müze yetkilisinin dikkatini çekince, çobanın bulduğu parçaların aslında 85 milyon yıllık bir deniz kestanesinin fosili olduğu anlaşıldı.

Adıyaman’da yaşanan olayda 38 yaşındaki çoban Turan Cingöz, hayvanlarını otlatırken daha önce görmediği bir kaya parçasına rastladı. Kaya parçasının üzerinde ilginç şekiller olduğunu fark eden Cingöz, bu parçanın görüntülerini sosyal medya aracılığıyla paylaştı. Yaptığı paylaşımı gören bir müze görevlisinin de dikkatini çeken bu parçaların aslında bir deniz kestanesi fosili olduğu anlaşıldı. Bulunan fosilin 85 milyon yıl öncesinden kaldığı düşünülüyor.

Müze yetkililerinin Cingöz’e ulaşmalarıyla birlikte kayaçların bulunduğu yere giden yetkililer incelemelerini sürdürürken konuyla ilgili olarak Adıyaman Müze müdürü Mehmet Alkan konuyla ilgili bazı açıklamalarda bulundu. Alkan, Kretase dönemine ait olduğunu düşündükleri bu deniz kestaneleri üzerinde çalışmaların devam ettiğini ve sonucu kamuoyu ile paylaşacaklarını söyledi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız. Web Tasarım : Doruk Bilgi Teknolojilerisanalbasin.com üyesidir