Bandırma Haber – Bandırma Manşet Haberler – Bandırmadan Haberler

EYT’de son durum ne? EYT yasası Meclis’e gelecek mi? İşte EYT son dakika gelişmeleri

EYT’de son durum ne? EYT yasası Meclis’e gelecek mi? İşte EYT son dakika gelişmeleri
2.599 Okuma
05 Temmuz 2019 - 15:13

Prim gününü doldurup, yaş gününü doldurmak için bekleyen vatandaşlar emeklilik yasasında yaşanacak gelişmeleri yakından takip ediyor. EYT konusu vatandaşların yoğunluklar araştırdığı konular arasında yer alıyor. Peki, EYT’de son durum nedir? EYT yasası Meclis’e gelecek mi? İşte erken emeklilik yasası hakkında merak edilenler…

Emekli olmak için gün sayan vatandaşlar EYT hakkındaki son durumu öğrenmek istiyor. Uzun süredir gündemi meşgul eden EYT hakkındaki son gelişmeler birçok kişi tarafından yakından takip ediliyor. İşte EYT hakkındaki son gelişmeler….

EYT’DE SON DURUM NE?

Milyonların gözü kulağı Meclis’te. Vatandaşlar Meclis’ten gelecek haberleri merak ediyor. EYT için Aile, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nda konu üzerinde çalışıldığını belirten uzmanlar, “Finlandiya Modeli” olarak bilinen yöntemle, Emeklilikle Yaşa Takılanlar meselesinin önemli ölçüde çözüme kavuşturulabileceğini ifade ettiler.

AK PARTİ’DEN EYT AÇIKLAMASI

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Numan Kurtulmuş yaptığı açıklamada, “EYT meselesi ben de her gün, mübalağa etmiyorum. Bir tweet attığınız zaman arkasından çok sayıda kardeşimiz EYT ile ilgili yazılar yazıyor. Hakikaten dinlediğimiz zaman biz de onların meselelerine daha yakından vakıf oluyoruz ama biz de şunu söylüyoruz.Türkiye’nin şartları var. Bu Türkiye’de artık erken emeklilik diyebileceğimiz erken yaşlardaki emekliliği kaldırabilecek bir sosyal güvenlik yapımız yok. Popülist bir politika izlemek durumunda değiliz.” ifadelerini kullandı.

MAKAS KAPANACAK

Türkiye’de emekli maaşı hesabında 3 ayrı formül bulunuyor. En yüksek aylık bağlama oranı 2000 yılına kadar olan çalışmalar için uygulanıyor. Onu, 2000- Eylül 2008 arası izliyor. En düşük aylık bağlama oranı ise Ekim 2008’den sonrası için uygulanıyor.

Ekim 2008 sonrasında sigortalılık süresi uzadıkça, özellikle asgari ücret üzerinden prim ödeyenlerin bağlanacak maaşında düşüş yaşanıyor. Şimdi bu karma emekli aylığı hesaplama sistemi yerine bütün dönemleri kapsayan tek bir emekli aylığı hesaplama sisteminin getirilmesi gündemde.

EYT NEDİR?

08 Eylül 1999’da emeklilik yasasında değişiklik yapıldı. Bu tarihten önce 18 yaşında işe başlayan bir kadın 20 yılda ve 38 yaşında, erkek ise 25 yılda ve 43 yaşında emekli olabiliyordu. 1999 yılında çıkarılan yasa ile emeklilik yaşı kadınlarda 58, erkeklerde ise 60 oldu. 1999’dan önce işe girmiş olanlar için de kademeli geçiş hükümleri kabul edildi.

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız. Web Tasarım : Doruk Bilgi Teknolojilerisanalbasin.com üyesidir